top of page

„Vnitřní“ masáž pánevního dna. Jak probíhá a na co se připravit?

Aktualizováno: 20. 2. 2019

Ošetření pánevního dna nebo laicky „vnitřní“ masáž pánevního dna je méně známá terapie, kterou nabízejí někteří fyzioterapeuti. Působí blahodárně na bolesti při menstruaci, bolesti zad nebo při sexu, ale může pomoci i s inkontinencí nebo snahou o miminko. Svaly pánevního dna je možné účinně uvolnit pouze “zevnitř”, a tak jde o intimní záležitost, kolem které panují obavy a mýty. Podle fyzioterapeutky Lucie Dlaskové se není čeho bát. “Masáž” je bezbolestná a za pár minut je po.Přiblížila byste, co je to vlastně masáž pánevního dna a pro koho je vhodná?

Nejde o masáž v klasickém slova smyslu s olejem, ale o manuální uvolnění zvýšeného svalového napětí ve svalech pánevního dna. My všichni, ženy i muži, máme svaly pánevního dna, které nám pomáhají v mnoha ohledech. Tyto svaly drží na svém místě orgány malé pánve, například močový měchýř nebo dělohu a také nám pomáhají držet vzpřímenou polohu těla proti gravitaci.

Terapie je vhodná pro ženy i muže. Ženám může pomoci s bolestivou menstruací, inkontinencí, funkční sterilitou, nespecifickými bolestmi spodních zad a dalšími potížemi.


Jak může masáž pánevního dna ulevit od bolestivé menstruace?

Při vyšetření pánevního dna se často naleznou svalové dysbalance v oblasti pánevního dna (stejně jako kdekoliv na těle), které způsobují řadu problémů. Mezi nejčastější patří u žen bolestivá menstruace, bolestivý pohlavní styk, nepravidelná menstruace, sraženiny v menstruační krvi, bolesti beder či inkontinence. Při ošetření těchto dysbalancí se problémy zmírní, nebo úplně zmizí díky optimalizaci těchto nerovnováh.


Jak procedura probíhá?

Ke svalům pánevního dna se nejúčinněji dostaneme přes konečník (per rectum) nebo pochvu (per vaginam), a proto se i terapie provádí „vnitřně“ přes tato místa. Většina lidí toto spojuje s tabu a něčím nepříjemným, ale podle zkušenosti je představa horší než procedura samotná. Terapie trvá pár minut a terapeut při ní pohmatem jemně uvolňuje tzv. spoušťové body, jakési uzlíky ve svalech, které působí bolest. Po celou dobu je kladen důraz na dech pro uvolnění svalového napětí a pracuje se také s aktivací a uvolňováním svalů pánevního dna a jeho okolí.


Jedná se o intimní proceduru, jak byste povzbudila ženy, které ji zvažují, ale mají z ní obavy?

Zeptejte se v okolí. Spousta lidí toto již absolvovala, ale bojí se o tom mluvit. A skutečná procedura je ve vaší hlavě horší. Pokud je vše v pořádku, za 5 minut je konec a vy odcházíte s novými informacemi o svém zdravotním stavu nebo s pocitem uvolnění a zmírnění obtíží. Vždy volte zkušeného fyzioterapeuta, který vám vše vysvětlí a nebudete se s ním cítit nepříjemně.

Prosím, nepleťte si to s vyšetřením na chirurgii po pádu na kostrč. Náš přístup je nenásilný a bezbolestný.


Lucie Dlasková, Fyzioterapie U Císařského pluku

Fyzioterapeutka Lucie Dlasková pro vás připravila cvičení, které souvisejí s problematikou pánevního dna, a mají tak pozitivní vliv i na bolestivou menstruaci. Najdete je na stránce Cvičení nebo na našem kanálu Youtube.

 

#rozhovory

bottom of page