top of page

"V pubertě jsem první den menstruace pravidelně omdlévala" - 6. díl seriálu Jak to máš

Dnes už se Janě podle ní "jen" motá hlava, má migrénu a bolesti v podbřišku. I když to nezní nijak medově, prý prožívá svou menstruaci lépe od porodu. Víc vnímá své tělo a menstruaci bere jako příležitost k očistě těla i mysli.


🍓Jak prožíváš své bolesti (Co a jak tě bolí)?

V pubertě jsem v prvním dnu menstruace pravidelně omdlévala, dnes už se mi jen motá hlava, mám migrénu, bolesti v podbřišku a tlak v pochvě. Celkově mi první dva dny bývá slabo a ospalo.


🍓🍓Co ti pomáhá proti bolestem?

Na migrény beru paralen a magnézium. Jinak se snažím nedopovat. Dokud jsem poprvé neotěhotněla, tak jsem pravidelně zobala brufen, ale do toho už bych nešla. Pomohlo mi pochopit, jak funguje můj cyklus. Proč jsem někdy podrážděná, lítostivá a jindy plná sil. Proč mě někdy bolí podbřišek a jindy mám velkou chuť na milování. Prostě poslouchat se a vycházet svému tělu vstříc. Přijmout menstruaci jako přirozenou a cennou součást svého života. Fakt, ten proces očištění a přípravy na nový koloběh, který umí zplodit život, je svým způsobem fascinující a jsem za něj vděčná. Znamená, že jsem zdravá, plodná a mohu nechat odejít nejen nečistoty z mé dělohy, ale i problémy a nedořešené trable z mého života.


🍓🍓🍓Co bys vzkázala ženám, které trápí bolesti?

Předně, netrpím nijak extrémní menstruací, nemám diagnostikovanou žádnou poruchu menstruace. Jen mám silnější krvácení a občasné bolesti. Můj pohled je tedy spíš pro ty, které chtějí projevy přirozené menstruace dostat pod kontrolu. Moc dobrá je pro toto přemýšlení kniha Cyklická žena, používání menstruačního kalíšku a přemýšlení nad tím, v jaké jsme fázi cyklu a o co si říká moje tělo a moje psychika.

Chceš se i ty podělit o svůj příběh a dát ostatním cennou radu nebo tip? Napiš nám na mamsvedny@gmail.com. Tvůj příspěvek zveřejníme anonymně.


#MenstruacniBolesti #MenstruacniPotize #menstruace #MamSveDny

bottom of page