top of page

Vědecky nejuznávanějším řešením menstruační bolesti je hormonální antikoncepce a léky na bolest.

Aktualizováno: 24. 10. 2018

V rozhovoru pro DVTV jsem se vyhýbala otázce vědeckých studií na téma bolestivé menstruace. Přiznávám, že jsem si nebyla jistá a vařila bych z vody. Zčásti jsem se vykrucovala taky proto, že jsem měla strach, že mi nenáleží o tom mluvit. Když jsem nepřinesla informační hodnotu tam, zkouším to alespoň teď v blogu :).


Když si projdeme různé studie, jak na bolestivou menstruaci, zjistíme, že za většinové řešení se považují léky. Právě prášky na bolest a hormonální antikoncepce jsou primární a vědecky uznávanou odpovědí na menstruční bolesti.


V menším počtu, a přímo v souvislosti s menstruačními bolestmi, se setkáme se studiemi, které se věnují bylinkám, doplňkům stravy/vitamínům, cvičení nebo manuální terapii. Tyto studie ale často nemají takovou průkaznost, protože byly například prováděny jen na omezeném vzorku respondentů. Z praxe odborníků, ať z oblasti zdravé výživy, fyzioterapie nebo sportu ovšem víme, že i tyto metody a aktivity zabírají. Možná ne tak rychle jako růžová pilulka, možná ne vždy, ale mnohým z nás ulevují. A známe to taky z vlastních zkušeností - poznáme, když nám něco pomáhá. A naopak, když na nás něco nefunguje, i kdybychom to dělaly sebeprecizněji. 🥕🥕😇😇


Mayo Clinic, známý lékařský, vědecký a výzkumný institut, doporučuje řešit bolestivou menstruaci nejen léčbou (HA, analgetika, operace), ale i zdravým životním stylem a používáním domácích pomůcek (cvičení, termofor nebo teplá sprcha, dieta, redukce stresu), nebo alternativní medicínou (akupunktura, TENS, bylinky, akupresura).

Více o doporučeních Mayo Clinic tady.


S #MamSveDny se co nejdříve pokusíme najít odbornice a odborníky na téma menstruační bolest a věda, a přinést s nimi rozhovory. Nemáte nějaký tip?  Nebo znáte nějakou zajímavou studii, která souvisí s bolestivou menstruací?

Co si o řešení bolestivé menstruace myslíte vy? 


A nakonec několik zajímavých zdrojů, které obsahují studie týkající se bolestivé menstruace:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed

https://clinicaltrials.gov/ct2/home

https://www.researchgate.net/


Photo by Hans Reniers on Unsplash

bottom of page