V rozhovoru pro DVTV jsem se vyhýbala otázce vědeckých studií na téma bolestivé menstruace. Přiznávám, že jsem si nebyla jistá a vařila bych z vody. Zčásti jsem se vykrucovala taky proto, že jsem měla strach, že mi nenáleží o tom mluvit. Když jsem nepřinesla informační hodnotu tam, zkouším to alespoň teď v blogu :).
Když si projdeme různé studie, jak na bolestivou menstruaci, zjistíme, že za většinové řešení se považují léky. Právě prášky na bolest a hormonální antikoncepce jsou primární a vědecky uznávanou odpovědí na menstruční bolesti.
V menším počtu, a přímo v souvislosti s menstruačními bolestmi, se setkáme se studiemi, které se věnují bylinkám, doplňkům stravy/vitamínům, cvičení nebo manuální terapii. Tyto studie ale často nemají takovou průkaznost, protože byly například prováděny jen na omezeném vzorku respondentů. Z praxe odborníků, ať z oblasti zdravé výživy, fyzioterapie nebo sportu ovšem víme, že i tyto metody a aktivity zabírají. Možná ne tak rychle jako růžová pilulka, možná ne vždy, ale mnohým z nás ulevují. A známe to taky z vlastních zkušeností - poznáme, když nám něco pomáhá. A naopak, když na nás něco nefunguje, i kdybychom to dělaly sebeprecizněji. 🥕🥕😇😇
Mayo Clinic, známý lékařský, vědecký a výzkumný institut, doporučuje řešit bolestivou menstruaci nejen léčbou (HA, analgetika, operace), ale i zdravým životním stylem a používáním domácích pomůcek (cvičení, termofor nebo teplá sprcha, dieta, redukce stresu), nebo alternativní medicínou (akupunktura, TENS, bylinky, akupresura).
Více o doporučeních Mayo Clinic tady.
S #MamSveDny se co nejdříve pokusíme najít odbornice a odborníky na téma menstruační bolest a věda, a přinést s nimi rozhovory. Nemáte nějaký tip? Nebo znáte nějakou zajímavou studii, která souvisí s bolestivou menstruací?
Co si o řešení bolestivé menstruace myslíte vy?
A nakonec několik zajímavých zdrojů, které obsahují studie týkající se bolestivé menstruace:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed
https://clinicaltrials.gov/ct2/home
