top of page

TOP 5 příčin bolestivé menstruace podle fyzioterapeutů

Aktualizováno: 26. 2. 2019

Problémy s trávením, intolerance potravy, pooperační jizvy. I to může způsobovat tvoje menstruační bolesti. Co dalšího? Zeptali jsme se odborníků z Fyziosvěta na nejčastější příčiny každoměsíčních bolestí, se kterými se při své praxi setkávají.1/ Pooperační jizvy

Odstranění slepého střeva, cyst, operace dělohy, císařský řez a všechny laparoskopické zákroky jsou zásahem do našeho těla. A i když je operace provedena perfektně, stejně nám po ní zůstává památka - jizva. A ta může způsobit dost neplechy. Při zákrocích a následném hojení totiž dochází k narušení cév, lymfatického systému a tvorbě srůstů. To vše může mít vliv na menstruaci a její bolestivost. Naštěstí se s jizvami ve spolupráci s fyzioterapeutem dá pracovat a uvolňovat je.


2/ Potíže spojené s trávicím systémem

Menstruační bolesti mohou být také následkem problémů v trávicí soustavě. Ať už jde o bolesti žaludku, problémy s trávením či intoleranci některých potravin, například lepku nebo laktózy. „Trávicí obtíže mohou rozladit celý systém včetně dechových pohybů, což opět ovlivní i bolestivost menstruace,“ říká fyzioterapeut Jan Novák.


3/ Dlouhodobé vystavení stresu

Dalším nepřítelem je stres. Dlouhodobé vystavování se jeho účinkům může způsobit různé zdravotní problémy, tedy i bolestivou menstruaci. Tyto negativní dopady mohou přetrvávat i po tom, co stres odezní, jak vysvětluje Novák: “I když už tělo ve stresové zátěži není, někdy si ji pamatuje a ve stresovém módu funguje ze setrvačnosti."


4/ Pohybové stereotypy

Dlouhodobé ulevování nebo přetěžování jedné části těla, přílišná soutěživost na lekcích cvičení a snaha se dostat do pozic, na které naše tělo není stavěné, může napáchat škody: “Ubližovat si můžeme, když se snažíme dostat do pozic, na které například nemáme anatomicky postavené kyčle,” varuje fyzioterapeutka Daniela Gregová a Jan Novák dodává: „Naše těla jsou specifická, každý tvar kloubu, každá schopnost použít sval, rozsah pohybu, a je potřeba na tyto odlišnosti brát zřetel."


5/ Poruchy pánevního dna

Ať už je pánevní dno v tenzi, nebo příliš povolené, nepracuje, jak má. Výsledkem opět může být dysmenorea. Na pánevní dno a jeho vliv na bolestivou menstruaci se podrobněji podíváme příště.


Video: TOP 5 příčin bolestivé menstruace podle fyzioterapeutů

bottom of page