top of page

Rozhovor s designérkou Annou Marešovou o menstruaci a jak do toho zapadají erotické pomůcky

Videorozhovor s Annou jste už možná zaznamenali, nyní přínášíme textovou verzi, aby si přišli na své i čtenáři 😉.


🖌🖌🖌🖌🖌🖌🖌🖌


Na čem právě teď pracuješ?

Kromě Whoop.de.doo, které je mým denním chlebem a které řeším od A do Z, je mým dalším srdcovým projektem návrh nové tramvaje pro Prahu. Jde o komplexní návrh celé tramvajové soupravy, který odpovídá požadavkům pasažérů, charakteru Prahy a současným technologiím.


Whoop.de.doo jsi vybudovala od nuly. Bylo pro tebe odjakživa snadné mluvit o tak intimní věci, jakou jsou erotické pomůcky, nebo sis musela zvykat?

Začalo to diplomovou prací na téma design erotických pomůcek. Byl to proces na deset měsíců, při kterých jsem se postupně otrkala. Řešila jsem, jak budou pomůcky vypadat, jak se budou jmenovat a samozřejmě jsem o tom musela mluvit doma, s přáteli a spolužáky. V rámci rešerše jsem zjišťovala, jaké byly prvopočátky erotických pomůcek a jak je to dnes. Navštěvovala jsem sexshopy, abych získala co nejvíc informací. Při těchto návštěvách mi pomáhalo vědomí, že se vyptávám kvůli akademické záležitosti :-). Dneska, po sedmi letech, už to vnímám jinak. Prošla jsem si celým výrobním procesem erotických pomůcek. Když řešíme s inženýry milimetry na produktu, zapomenu, že se vůbec bavíme o erotické pomůcce.

#MamSveDny a Anna Marešová, designérka a zakladatelka značky erotických pomůcek Whoop.de.doo

Jak reagovalo tvoje okolí na to, že ses pustila do designu erotických pomůcek?

Většina lidí byla nadšená a zvědavá. Někdo to na začátku přešel mlčením, někdo to odsoudil, ale později změnili názor. Reakce byly obecně pozitivní.


Co si myslíš o rovnosti orgasmů mužů a žen? Pečují o sebe ženy v tomto směru nebo se spíš zanedbávají?

Myslím, že v tomto směru nastal velký posun. Při rešerši jsem se zabývala i otázkou, jak bylo nahlíženo na sexualitu a na ženskost v čase. Ještě v 70. letech byla sexualita žen výrazně potlačována a odmítalo se, že by žena mohla dosáhnout orgasmu jinak než při pohlavním styku s mužem. Milníkem v sebepotěšení žen je rok 1975, kdy vznikl první sexshop v Americe. Založila ho žena, výtvarnice Betty Dodson. V té době ženy samy sebe moc neprohlížely a ilustrátorka Betty pro ně proto začala pořádat semináře, kde jim na obrázcích ženského přirození, které sama kreslila, popisovala, jak pracovat se svým tělem.


Co tě inspirovalo k designu pomůcek Whoop.de.doo?

Na začátku jsem měla velmi abstraktní představu. Když se vrátím k projektu pražské tramvaje, tam jsem měla vizualitu jasnou a pracuji s konkrétním řešením. U pomůcek Whoop.de.doo jsem věděla, že chci jít do bílé barvy, která je pro mě v designu základní barvou. Chtěla jsem čistý design, ale aby nebyl odosobnělý. Aby ta věc měla duši a byla milá. A co se týká funkčnosti, volila jsem samozřejmě zdravotně bezpečné materiály. Moje pomůcky nemají žádné výčnělky navíc. Vypadají hrozně jednoduše, ale o to jsou složitější na výrobu.


Jak mohou erotické pomůcky pomoct ženám po zdravotní stránce a jak můžou ženě pomoci při bolestivé menstruaci?

Co se týká Venušiných kuliček, někteří lékaři je doporučují jako neinvazivní způsob, jak posílit pánevní dno. Venušiny kuličky jsou vyzkoušené časem, existovaly už 500 let před naším letopočtem! Fungují na principu kuličky v kuličce. Když si je žena zavede a pohybuje se, kuličky vibrují. Kvůli gravitaci mají tendenci sestupovat dolů a žena se je automaticky snaží udržet uvnitř a tím posiluje pánevní dno. Také je to dobrý způsob, jak si svoje pánevní dno uvědomit a vnímat ho. Nemusíme kvůli tomu chodit do posiloven, žena si je může zavést kdykoliv.


Kuličky nabízíme ve třech váhových provedeních. Ty nejlehčí mají 41 gramů a doporučujeme je ženám po porodu, který proběhl přirozenou cestou. Těžší, takovou základní variantou, jsou kuličky vážící 65 gramů. Naše nejtěžší kuličky mají 102 gramů a jsou speciální tím, že jedna kulička nevibruje a funguje čistě jako závaží. Hodně žen se ptá, do jaké míry kuličky působí vzrušivě. Je to individuální stejně jako je jedinečný cyklus každé ženy. Pro každou ženu ale platí, že erotické pomůcky pomáhají prokrvit poševní svalstvo, a tak mohou ulevit od menstruačních bolestí.


Jak ty prožíváš svoje dny?

Jak kdy. Hodně je to ovlivněno aktuálním stresem, životosprávou, pitným režimem. Mám to ale spojené s výraznou únavou. Až jsem si vždycky říkala, že jsem nemožná. Myslím, že prvním krokem ke zlepšení je si třeba tu únavu dovolit. Pomohla mi knížka “Cyklická žena”, která je o tom, že ženy každý měsíc procházejí několika fázemi. Jsou dny, kdy se všechno daří vyřešit, zorganizovat a člověk má plno sil, a pak jsou dny, kdy to tak jednoduše nejde a je to naprosto přirozené. Když se tyto změny žena naučí vnímat, tak je pro ni jednodušší řešit věci v tu správnou dobu, kdy například víc potřebuje svoji emotivní stránku nebo naopak tu racionální. Když žena poslouchá svoje tělo, pak jde všechno líp, v práci i v soukromí. Je dobré si to zbytečně nezhoršovat, fyzicky ani psychicky. Mně vždycky pomůže, když si zacvičím, nic náročného, ale něco, co mě nabije. Nebo mi pomáhá se rozmazlit a práci posunout na další den, kdy se mi ji podaří udělat mnohem produktivněji a rychle.


Jak bys popsala menstruaci v metafoře?

Jako první mě napadla červená barva a s tím souvisí taková STOPKA. Brzdi a odpočívej.


#mamsvedny #AnnaMaresova #WhoopDeDoo

bottom of page