top of page

Co radí fyzioterapeutka na bolesti při menstruaci

Aktualizováno: 15. 10. 2018

„Nedávejte nohu přes nohu při sezení v práci, i taková zdánlivá maličkost může pomoci,“ radí fyzioterapeutka Lucie Dlasková. Co dalšího doporučuje a co si myslí o bolestivé menstruaci, se dozvíte v našem rozhovoru.Jak mi může fyzioterapeut pomoci s bolestivou menstruací?

Pokud se nejedná o strukturální příčinu (cysta, srůsty), jde nejčastěji o funkční příčinu a s tím právě dokáže pomoci fyzioterapeut. Pomocí manuální terapie, cvičení a ošetření pánevního dna lze docílit snížení dysfunkce a zmírnění obtíží, včetně bolestivé menstruace. Ta bývá totiž často pouze vedlejším projevem a příčina se někdy hledá marně několik let.


Jaký vliv na menstruační bolesti má náš životní styl z fyziologického hlediska? Může bolesti zhoršovat například dlouhé sezení nebo stání?

Člověk je tvor přirozeně dynamický a dlouhodobá statika mu nedělá dobře. Takže běžné situace jako sezení několik hodin u PC není pro tělo přirozené. A navíc při delším sezení či stání sklouzáváme do zavěšení do vazů a asymetrického držení. Po delší době tak často posouváme sed nad kostrč nebo křížíme nohu přes nohu a vytváříme si nepřirozené stereotypy, které se někde později projeví jako bolest nebo ztuhnutí.


Jakou nejjednodušší věc může žena podle vás udělat, aby účinněji předcházela menstruačním bolestem?

Svému tělu uděláte největší službu právě tím, že budete aktivní, že budete často měnit pozice těla nebo i židle, dělat si přestávky a budete sedět symetricky s oběma nohama na zemi. A po práci se půjdete například projít.


V dnešní době, když přijdete za lékařem s bolestmi zad, většinou vám bez problémů předepíše rehabilitaci. Umíte si představit, že by na to samé měly nárok ženy s bolestivou menstruací?

Běžné by to mělo být ve chvíli, kdy se vyloučí strukturální příčiny. Bohužel často se předepisují na prvním místě léky a fyzioterapie je podle některých lékařů jen podpůrná terapie před psychoterapií. A přitom kauzální léčba je méně nákladná a nezpůsobuje organismu nevratné změny.

Plošné psaní žádanek na rehabilitaci ale situaci také nevyřeší, protože každá žena je originál a příčina může být opravdu v mnoha faktorech.

Je tedy dobré ženě předložit možné scénáře a zjistit primární příčinu. Podle toho dále postupovat. Někdy se však setkávám s pacientkami, které si veškeré informace musely zjistit samy na internetu, protože gynekolog to bral jako běžný problém.


Jaká je vaše osobní zkušenost s menstruací? Trpěla jste někdy, nebo trpíte bolestmi?

Bohužel ano. Ale v rámci režimového opatření se mi povedlo moje potíže zmírnit. Cvičím, snažím se dlouho nesedět a v době obtíží využívám hřejivé polštářky, které si přikládám na břicho a na záda.


 

Fyzioterapeutka Lucie Dlasková pro vás připravila cvičení, které souvisejí s problematikou pánevního dna, a mají tak pozitivní vliv i na bolestivou menstruaci. Najdete je na stránce Cvičení nebo na našem kanálu Youtube.#MamSveDny #BolestivaMenstruace #MenstruacniBolesti #Dysmenorrhoea #CvicenimProtiBolestiveMenstruaci #FyzioterapiiProtiBolestiveMenstruaci

bottom of page