top of page

Proč si menstruační cyklus zaslouží víc pozornosti. A proč se mu jí zatím nedostává

Globální výzkumná agentura J. Walter Thompson Company nedávno předpověděla obrovský růst aktivit, hnutí a podnikání v oblasti ženského zdraví v následujících letech. Revoluce a inovace se budou týkat například reprodukčního zdraví, menstruačního cyklu, sexu nebo ochrany před otěhotněním.


Je to skvělá zpráva pro všechny ženy. Pro #MámSvéDny je to navíc ověření, že tahle iniciativa dává velký smysl. Není vždycky jednoduché mluvit otevřeně o tak citlivém tématu - o menstruaci. Dokonce jsme se setkali s takovými názory žen i mužů, proč si to my ženské nenecháme pro sebe a vykřikujeme o tom do světa. Tak tady jsou 4 důvody, proč o tom mluvit a nenechat se odradit tím, že to není téma “na pohodu”.

1/ Zdraví je to nejcennější, co máme. A když nás každý měsíc bolí urputně břicho, zdravé si nepřipadáme. Proto s tím chceme něco dělat.

Velmi bolestivou menstruaci má až 20 % žen a číslo by bylo pravděpodobně mnohem vyšší, kdyby skoro polovina žen nebrala hormonální antikoncepci.

Alarmující je, že 10 % žen má endometriózu, onemocnění, které se projevuje nejčastěji silnými menstruačními bolestmi, způsobuje vážné změny na děloze a neplodnost. Diagnostikovat endometriózu trvá přibližně sedm, ale v mnoha případech i patnáct let. Nejmodernější metodou, jak ji spolehlivě diagnostikovat, je laparoskopie. Na neinvazivní vyšetření ještě nikdo nepřišel.


2/ Jedni říkají, že se s bolestmi máme smířit. Jiní říkají, že bolestivá menstruace není normální a máme to řešit. Ostatní o tom nemluví.

Co většina lidí udělá, když je delší dobu bolí záda? Zajde si k obvodnímu lékaři, ortopedovi, neurologovi a fyzioterapeutovi, u kterého absolvuje rehabilitace zdarma. Co většina z nás udělá, když nás trápí každý měsíc menstruační bolesti? Pokud se nic podezřelého neobjeví na ultrazvuku nebo ze stěru děložního čípku na výroční prohlídce u gynekologa, pravděpodobně zamíříme na internet, kde budeme hledat příčiny a řešení samy.


Bolestivá menstruace a endometrióza se zdají být doposud složitou záhadou. Může za ně náš životní styl nebo se s nimi nic moc nedá dělat a máme prostě smůlu? Kvůli rozporu, kdy jedna strana říká, že bolestivá menstruace není normální a druhá strana říká naprostý opak, nevíme, zda se snažit nebo se s tím smířit.


S nedostatkem informací souvisí nedostatek výzkumu. Na téma erektilní dysfunkce existuje pětinásobně víc studií než na výzkum premenstruačního syndromu, který se týká přibližně 80 % žen. V závažné formě, která může vést až k sebevražedným myšlenkám, se týká až 8 % žen.


3/ Ve společnosti je menstruační cyklus pořád tabu. Kvůli tomu platíme za menstruaci víc, než bychom měly!

Za vložky a tampony, bez kterých se neobejde žádná žena žádný cyklus, platíme nejvyšší DPH 21 %. Zatímco časopisy mají 10% DPH. Včetně porno časáků. Aby si byla redaktorka jistá, málem si koupila roční předplatné časopisu “Extáze”. Proč máme platit vyšší daň za nezbytnou hygienickou potřebu, než se platí za ulepený časopis?


4/ Týká se to mladých žen v té nejaktivnější fázi jejich života

Problémy s menstruací se týkají mladých žen v době, kdy mají nejvíc našlápnuto. Studují, pracují, budují kariéru, přivádějí děti na svět, vychovávají je a při tom zase pracují. Ať už chtějí nebo musejí, jsou v letech, kdy potřebují podávat výkony. Jejich zdraví není důležité jen pro ně, je ve velkém zájmu všech, celé společnosti. Když významná část populace žen trpí pravidelnými silnými bolestmi, které navíc okolí zlehčuje nebo se o nich nechce bavit, přináší to zklamání a ničí to chuť a motivaci pečovat o naše zdraví.Týká se to každé z nás

Jsme hrdí na to, že #MámSvéDny věnuje pozornost právě menstruaci a problémům, které se týkají mnoha žen. Menstruace ovlivňuje každou z nás, každý měsíc, aspoň polovinu našeho života. Proto stojí za to našemu menstruačnímu cyklu věnovat víc pozornosti a péče!


Co myslíte vy? Budeme rádi, když se podělíte o své názory a zkušenosti.


#MamSveDny #BolestivaMenstruace #WomenPower

bottom of page