top of page

Potíže s trávením a k tomu extra bolestivá menstruace? Znáš to? Tak tohle je přímo pro tebe...

Někdy může příčina bolestivé menstruace vězet o kousek dál, než je děloha nebo vaječníky, třeba ve střevech a žaludku. Stav a zdraví našich orgánů trávicího systému má totiž hodně co dočinění i s naším reprodukčním zdravím. „Orgány a svaly jsou jako sousedé a navzájem se neustále ovlivňují. Když orgán nepracuje správně, není dobře prokrvený. Okolní svaly mohou být kvůli tomu buď moc stažené, nebo naopak zase příliš volné a také nepracují, jak mají. Tak často vzniká bolest,“ popisuje fyzioterapeut Jan Novák.


Potíže s trávením a bolestivá menstruace spolu souvisí.

A co je takovým častým problémem, který vzniká právě v trávicím systému a ovlivňuje i bolestivost menstruace?


„Někdy člověk netoleruje nějakou složku stravy, například mléčnou bílkovinu nebo lepek. Jeho střeva pak zvýší svoji citlivost, mnohdy zvýší i svoje napětí, protože v nich probíhají lehké zánětlivé stavy na sliznici. V okolí trávicího systému pak tělo zvyšuje svalové napětí. To znamená, že orgány přímo ovlivňují okolní svaly, které zase zpětně ovlivňují orgány.“

Tak vysvětluje fyzioterapeut Jan Novák úzké propojení našich orgánů a svalů. Zároveň dodává, že cílem fyzioterapie je harmonizovat celé tělo, jak orgány, tak pohybovou strukturu jako svaly, vazy, fascie, klouby, vše spolu souvisí, vše na sebe neustále reaguje, a proto je důležité myslet na oboje, i při bolestivé menstruaci.

Rozhozené zažívání může rozhodit i tvoji menstruaci.

A co když postoupíme od orgánů trávicího systému k těm reprodukčním, k děloze a vaječníkům?


I zdraví našich reprodukčních orgánů můžeme ovlivňovat fyzioterapií a správným cvičením. Většina z nás s bolestivou menstruací už určitě slyšela o paní Mojžíšové. Ludmila Mojžíšová byla průkopnicí ve zlepšování ženského zdraví prostřednictvím fyzioterapie a speciálního cvičení, které se používá a doporučuje dodnes. V 60. letech pomáhala ženám s bolestmi zad a využívala k tomu své znalosti pánevního dna. „Jejím klientkám se po odstranění bolesti zad například podařilo otěhotnět. Z toho vyplývá, že když odstraníme napětí svalů, vazů, fascií, harmonizujeme tak funkci reprodukčních orgánů, což může zmírnit nebo dokonce zcela odstranit bolestivou menstruaci, ale také usnadnit početí a podpořit klidný průběh těhotenství a porodu. Tato metoda zlepšuje i výsledky spermiogramu, svědčí tedy i mužům,“ vysvětluje fyzioterapeutka Daniela Gregová.


Co z toho vyplývá? Orgány a svaly spolu neustále komunikují a když je problém v orgánu, přenese se do svalů. A naopak - když je problém ve svalech, například, když po zranění kolene zatěžuješ víc jednu stranu, časem se napětí může přenést na orgány. Výsledkem obojího může být bolest. Pokud tě trápí hodně bolestivá menstruace, z pohledu gynekologa jsi zdravá, a pokud máš za sebou třeba poranění kolene nebo máš potíže s trávením, je možné, že to souvisí s tvojí bolestivou menstruací.


Video: Jak zdraví orgánů (nejen reprodukčních) souvisí s dysmenoreouV dalších článcích se podíváme na to, co se ve tvém těle děje při menstruačních bolestech a jak užívání hormonální antikoncepce ovlivňuje tvoje svaly a vazy. Pokud tě témata zajímají, sleduj nás na Instagramu, Facebooku nebo Twitteru a neutečou ti :-).

bottom of page