top of page

Módní bodýčko, které ti pomůže od bolestivé menstruace

Katka Rydlová z ČVUT navrhla inovativní pomůcku proti bolestivé menstruaci - unikátní bodýčko z vodivých textilií.

Designérka Katka Rydlová

Termofor, nahřívací polštářek nebo elektrickou dečku má ve výbavě většina z nás s bolestivou menstruací. Nebo si zalezeme do vany a sprchujeme se horkou vodou, dokud to nepoleví. Co ale dělat, když nás bolesti přepadnou ve škole, v práci nebo na cestách? No...musíme to nějak vydržet a na úlevu si počkat do pohodlí domova. Katka Rydlová, designérka a studentka ČVUT se rozhodla s tím něco dělat. V rámci své diplomky navrhla "aktivní" bodýčko z inovativních materiálů. V praxi bude fungovat tak, že ho na sebe ráno hodíte a kdykoliv v průběhu dne si budete moci nahřívat břicho, bedra nebo obojí najednou. Nenápadně, na zastávce, na schůzce. Prostě kdykoliv a kdekoliv.


"Hlavní problém menstruačních bolestí není to, jak si ulevit doma. Tam se můžeš zabalit do deky, zapnout si elektrickou dečku, dát si teplý čaj. Problém mají studentky nebo ženy, které si nemůžou dovolit volno," říká Káťa a má naprostou pravdu. Ve třídách a kancelářích často probíhají vážné boje kolem větrání a topení a přiznejme si, že když TO dostaneme, potřeba tepla a obecně komfortu je mnohem vyšší. Už jenom sezení na tvrdší židli nebo stání na zastávce je utrpení.


Doma si od menstruačních křečí ulevíme relativně snadno, co ale na cestách, v kanceláři nebo ve škole?

Dalším problémem, jak si ulevit za denního běhu nebo právě v kanceláři nebo ve třídě je, že na svoji menstruaci nechceme nijak upozorňovat. Většina z nás nestojí o pohledy, co dělá termofor ve tvém klíně nebo proč si namísto oběda ohříváš v mikrovlnce polštář :-). Stačí už to, že celý den musíme pašovat náhradní tampony a vložky na záchod. A co teprve, když zrovna nemáme po ruce kapsu. Kdo má pořád vymýšlet strategie, co je nenápadnější - tampon v dlani nebo v kozačce? :-)


Diskrétnost je tak další věc, na kterou Katka ve svém projektu myslí: "Mým cílem bylo, aby bodýčko nevypadalo jako nějaká zdravotnická pomůcka a aby střihově vyhovovalo a sedělo ženě v každém věku." Bodýčko má vlastní a nenápadný zdroj energie, znovunabíjecí baterii, a vypadá jako módní kousek ze slaboučké látky, proto nikdo nebude tušit, že si právě pouštíte úlevné teplo do těla.


Káťu k nápadu přivedla vlastní zkušenost a taky téma závislosti, kterému se věnovala v rámci školní práce. Rozebírala v ní totiž kult růžové pilulky, která je často nutnou součástí dámské kabelky, ale i školní aktovky. “Mně vždycky pomáhalo teplo. Nejen na bolestivou menstruaci, ale i na zánět močového měchýře, při bolestech zad nebo při delším sezení. A tak jsem se začínala zajímat o to, jestli to tak mají i ostatní ženy. Výsledkem bylo, že používají různé nahřívací pomůcky, ale když jsem se zeptala na to, co dělají, když mají schůzku nebo když prostě potřebují odejít z domu, tak byl nejčastějším řešením prášek proti bolesti,” popisuje Katka svoje zkušenosti. “Jak se o tom bavím s holkama, třeba kolem třinácti let, tak vůbec růžovou pilulku užívají nejčastěji a jiných alternativ moc nevyužívají. Berou ji jako součást menstruace, jako něco spojeného s bolestí a berou jako úplně normální si vzít třeba tři, čtyři, ne-li víc prášků denně.” I to byl důvod, proč Katka s nápadem přišla. Asi se všechny shodneme, že je prospěšnější vzít si hezké body než růžový prášek.


A jak inovativní bodýčko vlastně vypadá, jak funguje, jaký to je pocit ho nosit a kdy si ho třeba budeme moci vyzkoušet nebo pořídit? Všechno se dozvíš v rozhovoru níže. Katka v něm mluví i o tom, jaké bylo prosazovat projekt týkající se bolestivé menstruace na půdě instituce, kde je jinak většina mužů. :-)#rozhovory

bottom of page