4 bylinky pro ženské zdraví

Ve volné přírodě najdeme spoustu bylin, které nám mohou pomoci při bolestech během menstruace, pří silném krvácení, při křečích, ale nalezneme tam také bylinky, které nám pomohou upravit nepravidelný cyklus. Každé tělo je jedinečné, proto bude na jednotlivé bylinky reagovat různě, ale věřím, že i vy můžete nalézt tu pravou pro vaše tělo. Já sama nedám dopustit na kontryhel. Byla to první bylinka, kterou jsem zkusila a odměnou za pravidelné pití čaje mi je bezbolestná menstruace a pravidelný cyklus. Nejenom že využijete darů přírody, ale navíc si zvolíte čistě přírodní cestu. Je jen na vás, zda se rozhodnete pro čaje z lékárny nebo pro vlastní pěstování na zahrádce či sběr.


Několik obecných zásad pro sběr


1. Ujistěte se, že danou bylinku poznáte.

2. Vybírejte si lokality, které znáte a víte, že nehrozí znečištění (např. skládkou apod.).

3. Choďte na sběr raději s nůžkami (hodit se budou například při sběru řebříčku) a košíkem. Tak nebude hrozit, že se bylinky zapaří.

4. Bylinky sbírejte za suchého počasí.

5. Zpracujte je co nejrychleji po příchodu domů. Opláchněte je pitnou vodou, nechte důkladně okapat a rozprostřete v tenké vrstvě. Nechte schnout na stinném místě.

6. Skladujte bylinky ve vzduchotěsné popsané skleněné nádobě.


Kontryhel obecný

Kontryhel je bylinkou, kterou si jistě pamatujete už ze svého dětství, kdy se na jeho lístcích ráno třpytily kapičky rosy. Možná ho budete znát také pod nějakým lidovým názvem jako je: husí nožka, alchemilka či rosička. Patří do čeledi růžovitých (Rosaceae).

Kontryhelový čaj pomáhá na úpravu nepravidelného cyklu a zmírňuje příznaky premenstruačního syndromu. Doporučená dávka je 500 ml čaje za den. V lékárně můžete koupit porcovaný čaj nebo sypaný. Čaj můžete připravit i z čerstvě natrhaných lístků. Po měsíci užívání by měla následovat alespoň 7-14 denní pauza, aby byla bylinka i nadále účinná. Toto však platí pro všechny bylinky.

Mimo to má kontryhel řadu dalších pozitivních účinků. Používá se při průjmech, k potlačení klimakterických příznaků, má mírný protikřečový a močopudný účinek. Dále je blahodárný na klouby a v neposlední řadě pomáhá při obtížích s trávením.


Kontryhel


Hluchavka bílá

Další bylinkou, kterou můžete zkusit při menstruačních potížích a křečích, je hluchavka bílá. Patří do stejné čeledi jako kopřiva, tedy do hluchavkovitých (Lamiaceae). Její druhový název je odvozen od bíle zbarvených květů. Vhodné je vypít denně 500 ml čaje. Stačí spařit 2 lžičky sušených květů 400 ml vroucí vody a nechat 15 minut vyluhovat. Kromě toho působí mírně diureticky a využití najde i při zánětech horních cest dýchacích. Pomůže i s úpravou pravidelné stolice.

Pokud se rozhodnete hluchavku sbírat, potom si vyberte čisté lokality, kde nehrozí znečištění. Sbírají se bílé květy, ideálně za suchého počasí. Květy sušíme v tenké vrstvě ve stínu. Správně usušené květy zůstávají bílé, popřípadě nažloutlé. Aby nezvlhly, uchovávejte je ve vzduchotěsné skleněné nádobě.


Hluchavka bílá


Řebříček obecný

Řebříček patří do čeledi hvězdicovité (Asteraceae). Jedná se o vytrvalou bylinu, která může dorůstat až 80 cm.

Řebříček tlumí silné krvácení během menstruace a ulevuje od křečí. Kromě toho má řadu dalších pozitivních účinků. Zlepšuje trávení, neboť zlepšuje chuť k jídlu a podporuje vylučování žaludečních šťáv.

U řebříčku sbíráme vždy jen květy. Kvete od června do října. Opět sušíme odstřihnuté květy v slabé vrstvičce ve stínu, popřípadě zavěšené na větrané stinné půdě ve svazečcích. Nejčastěji se z řebříčku připravuje čaj. Podává se 2-3x denně, a to po 150 ml. Pro zevní aplikaci se připravuje přibližně ve dvojnásobné koncentraci. Připravit můžete i sedací koupel, která léčí například hemeroidy. Zevně lze aplikovat na špatně se hojící rány.

U řebříčku je třeba dávat pozor na zvýšenou konzumaci, neboť předávkování vede k závratím a bolestem hlavy.


Řebříček obecný


Šalvěj lékařská

Poslední bylinkou, která jistě stojí za zmínku, je šalvěj. Tato bylinka je účinná i při jiných problémech než jsou jen menstruační problémy a dá se snadno pěstovat na zahrádce i v truhlíku na balkoně, terase či za oknem. Dařit se jí bude na suchých slunečných místech. Patří do stejné čeledi jako hluchavka – tedy do hluchavkovitých (Lamiaceae).

Čaj připravený z listů pomáhá upravit nepravidelnou menstruaci. Stačí zalít 2 lžičky šalvějových lístků 250 ml vroucí vody, nechat 10 minut louhovat a poté scedit.

I u šalvěje je třeba dávat pozor na denní dávku a nepřekračovat ji. Netoxickou dávkou jsou 3 šálky (každý o objemu 250 ml) denně. Šalvěj se nesmí kombinovat s alkoholem a po 4 týdnech užívání je třeba 14denní pauzy. Překročení bezpečné dávky nebo kombinování s alkoholem může vést až k poškození jater.

Šalvěj má však i řadu dalších léčivých účinků. Pomáhá při krvácení dásní, bolestech zubů, aftech, hojí rány, osvěžuje dech – proto je hojnou přísadou zubních past či ústních vod, pomáhá při pocení.


Šalvěj lékařská

Autorka článku: Radka Malečková


Radka Malečková

Už odmalička mám ráda přírodu a biologii vůbec. Moje láska k přírodě vyústila ve studium zahradnictví na vysoké škole. Volný čas nejraději trávím v přírodě, kde se mohu věnovat nejen fotografování. Zdravá strava pro mě byla vždy důležitá, ale díky vegetariánství a později veganství, jsem se začala více zajímat i o etiku a ekologii. Věřím, že každá změna správným směrem se počítá a výsledkem bude čistější a spokojenější planeta.


Poznámka #MamSveDny: Radčiny fotografie z přírody, ale i mnoho zdravých receptů najdete na jejím instagramu "radkamaleckova2"#bylinky #BylinkyProZdravi #ZenskeBylinky #Kontryhel #MamSveDny #BolestivaMenstruace #MenstruacniBolesti #Dysmenorrhea #MenstruujeKazdyDruhyCech #WomenPower #Womenstrue #PainfulPeriod #BloodyPainfulPeriod #AmazingPeriod
Zdroje obrázků:

Kontryhel: www.ceskatelevize.cz

Hluchavka bílá: www.nabla.cz

Řebříček obecný: www.srdcetvor.cz

Šalvěj lékařská: www.bylinkopedie.cz